BIP
Aktualności
Środa, 20 czerwca 2018 r.
WYSTAWA
26.01.2017
HISTORYCZNYCH FOTOGRAFII

 

   W dniu 26 stycznia 2017 r. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu - płk dr Zdzisław MAŁKOWSKI wraz z kadrą i pracownikami uczestniczył w otwarciu, przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa HOFFMANNA, wystawy historycznych fotografii zatytułowanej "Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę".

 

   Zdjęcia tej wystawy zostały wykonane na Placu Wolności 98 lat temu w trakcie przysięgi składanej przez Armię Wielkopolską i generała Józefa DOWBORA MUŚNICKIEGO. Autorem zdjęć dokumentalnych jest poznański fotograf Kazimierz GREGER. Na fotografiach żołnierze i mieszkańcy Poznania utrwaleni zostali podczas historycznego momentu przysięgi, która miała także swój wymiar symboliczny. Choć na frontach Wielkopolski trwały jeszcze zacięte walki z Prusakami, a granice Polski wciąż były dyskutowane na arenie międzynarodowej, to przysięga w Poznaniu stała się manifestacją wolności Polaków.

 

   Wystawa została zorganizowana wspólnie przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Powstania Wielkopolskiego Oddział Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz przy współfinansowaniu Fundacji PGNiG w ramach programu "Rozgrzewamy Polskie serca" i Polskiej Spółki Gazownictwa.

 

   Po okolicznościowych wystąpieniach i obejrzeniu wystawy zwiedzający przeszli pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich Pierwszej Jednostki Kawalerii Powstania Wielkopolskiego gdzie złożono kwiaty celem uczczenia pamięci.

 

Autor zdjęć i tekstu: Jagoda Burda - Orłowicz

 

 

 

 
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 3648653 gościem na naszej stronie